W domowej bibliotece…

/ Z RETROSPEKCJI /

Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę… Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz,
marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da Ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory…
/ Arturo Pérez-Reverte, Królowa Południa /

Wciąż jeszcze są takie domy,
w których się książki szanuje.
Duch dawnych czasów przycupnął,
nad nimi pieczę sprawuje.

A one, jak od linijki,
bardzo pokaźny arsenał,
w równych rządach się pysznią,
słownik, a obok kryminał.

Perły współczesnej poezji,
tuż przy woluminach prozy,
a baśnie z tych lat najmłodszych
przybrały dostojne pozy.

Sienkiewicz obok Tuwima,
a Stendhal tuż przy Norwidzie.
Na półkach jest bardzo tłoczno,
już duszno jest Eneidzie.

Iliada pręży się dumnie,
a z boku ma Odyseję,
Wyspiański tuż przy Leśmianie,
co w swym chruśniaku się śmieje.

Bursę bierzesz do poduszki,
Mrożka czytasz przy śniadaniu
o zmierzchu chwytasz Reymonta
a później Prusa pochłaniasz.

I tak każdego poranka
dzień Twój znaczony jest książką,
i splatasz nimi kolejne,
jak spięte błękitną wstążką.

Codziennie bywasz gdzie indziej,
odwiedzasz przeróżne światy,
wkraczasz w minione epoki,
gdzie wieją pogodne wiatry.

Jakie bogate masz życie,
nikt tego Ci nie zabierze!
Nie wydrze z głębiny duszy
przeżyć przy każdej lekturze.

Autor

T.M.T

Według horoskopu celtyckiego jestem Jaśminem… jak wszyscy urodzeni pomiędzy 1 a 14 maja… / Zgodnie z horoskopem Majów jestem Szafirem… jak wszyscy urodzeni pomiędzy 23 kwietnia a 12 maja… Jestem numerologiczną Trójką. Według horoskopu solarnego, kto urodził się dnia 7 maja, nie sprzeniewierza się swym ideałom…

3 komentarze do “W domowej bibliotece…”

 1. Witaj Tamaruś…

  Piękny jest dom, oparty na tak bogatej bibliotece…mam nieodpartą chęć napisać, że taką bibliotekę widziałem…i to u Ciebie Tamarko…
  Co innego jednak mieć bibliotekę, a inną sprawą pokazać w cudownym wierszu…
  Dziękuję za obie formy przedstawienia tych wspaniałości…

 2. Witam serdecznie Tamaro.
  Po długim czasie Twojej nieobecności w Twoim magicznym świecie poezji ze wzruszeniem a także z radością zobaczyłem, że w tą stronkę znowu tchnęłaś życie.
  Życie poetki, życie wspaniałej osoby, życie mądrego człowieka.
  Ja ten wiersz czytałem już kilka dni temu. Ale to nie jest taki zwyczajny wiersz, w tym wierszu jest coś więcej jak poezja, w tym wierszu jest niejako odniesienie się do szeroko pojętego pojęcia kultury, do potrzeby przebywania z nią, do konieczności jej utrwalania, rozwijania i propagowania.
  Sam tytuł ” W domowej bibliotece ” mówi nam, ze znajdziemy tu nie tylko piękną grę słów, wspaniałe porównania, rymy i rytmy co zaskakują i pięknem poezji czarują, ale że odniesiesz się tutaj do znaczenia jakie w naszym życiu, w ” uczłowieczaniu nas ” ma dla nas kontakt z książką, z literaturą, z kulturą.
  Piszesz , że w książkach właśnie ” duch dawnych czasów przycupnął, ze sprawuje pieczę nad tym co było tak piękne, dostojne czasem, co kształtowało nasze osobowości ” …. i co nadal winno je rozwijać. Wymieniasz szereg autorów tak ważnych dla kultury naszego narodu, ale wspominasz też o Eneidzie, Stendhalu, odwołujesz się do Norwida i zachęcasz do czytania Odysei …
  Ten twój wiersz, ten podjęty temat skłania do zadumy, do rozważań nad znaczeniem książki, literatury, w tym poezji w życiu ludzi, w kształtowaniu społecznych postaw i zachowań jednostek w społeczeństwie, w ” uczłowieczaniu ” społecznych zachowań. Nie czas i nie miejsce tutaj, na Twojej stronce na takie rozważania.
  ….. Ja tylko Tamaro chcę podzielić się z Tobą kilkoma uwagami, które jakoś tak zadrą tkwią w mojej duszy …. z Tobą jako pedagogiem, jako wychowawczynią i nauczycielką młodego pokolenia. Wiem, jak wielkie jest Twoje zaangażowanie w to co robisz …. ale nawet tak wspaniała osoba jak Ty, taki pedagog z powołania, nauczycielka, której naprawdę zależy na ukazaniu dobrych dróg naszej młodzieży nie uczyni sama wszystkiego … nie zmieni programów szkolnych, nie zapozna swoich uczniów choćby za pozycjami, które w wierszu wymieniłaś …. bo nie masz takiej siły sprawczej !
  Ciągłe zmiany programów, ciągłe reformy oświaty, uczenie młodzieży nie wiedzy ( a przede wszystkim pokazywaniu miejsc, gdzie należy jej poszukiwać ), nie sposobów myślenia a regułek powoduje , że …. kto teraz książki czyta ? Komu one potrzebne ? Wszak w szkole jest więcej godzin lekcji religii niż historii, na maturze niebawem będzie ona ( tzn. religia ) obowiązkowa ! A nie dalej jak dzisiaj w TV usłyszałem, że rozważa się możliwość odstąpienie w polskiej szkole od obowiązku czytania „Pana Tadeusza ” , bo … napisany jest niezrozumiałą dzisiaj polszczyzną !!!! A Trylogia Sienkiewicza to chyba już od dawna została zdjęta z programów szkolnych ? ! A wychowanie patriotyczne jet takie, ze dzisiaj, w czasie promocji na pierwszy stopień oficerski, jako pierwsza osoba przemawiająca do nowo mianowanych był ksiądz katolicki, druga jakiś kapłan prawosławny ….a dopiero jako trzecia Pan Prezydent !!! To komu mają Ci oficerowie służyć !!! ???
  Od kogo oni faktycznie otrzymuję te gwiazdki !!!!
  TV polska gdzieś zagubiła swoją ” misję „, bo w niej same programy o gotowaniu, o grilowaniu, o chirurgi plastycznej i inne bzdety ! A gdzie teatr ? Gdzie kino zaangażowane ? Gdzie poezja z dawnej „Piwnicy pod Baranami” ? I potem mamy … znaną dziennikarkę, zajmującą się filmem i teatrem, która nie ma pojęcia o Grotowskim, albo aktorkę, która bardzo chce zagrać w filmie u reżysera, który od lat kilku już nie żyje !!!
  ….. Tamaro … jesteś takim chyba ” Ostatnim Mohikaninem ” polskiego szkolnictwa … dajesz z siebie wszystko co można … płacisz za to zdrowiem nawet … i jednak patrząc na otaczający Cię świat ubolewasz, że jednak ludzie za mało czytają.
  Bo wiedza obecnego magistra jest może mniej warta niż Twoje matura, a Twoja wiedza zdobyta na dawnych, solidnych studiach UAM, poparta Twoim samokształceniem śmiało może iść w zawody z wiedzą profesorów od literatury. Ja przecież to doskonale wiem… miałem tego niezliczone dowody i przykłady.
  Tamaro … przepraszam, że się rozpisałem … może i nie całkiem na temat poezji ( jak przystało na stronce poetyckiej ) ale temat jaki poruszyłaś, jest mi szczególnie bliski …. i tak po prostu boli mnie jak patrzę na ten świat … jakiś nie bardzo już mój !!!
  Pozdrawiam Cię najserdeczniej.
  p.s.
  Ja niebawem wyjeżdżam do miejsc, gdzie jest utrudniony dostęp do netu … ale jak tylko będzie taka możliwość będę odwiedzał Twoją stronkę …. bo dla mnie rozmowa z mądrym człowiekiem, wysłuchanie i przeczytanie jego myśli …. to takie wewnętrzne oczyszczenie !

  1. Świat jak mydlana bania,
   na słomce wisząc Bożej,
   drży, chwieje się i kłania,
   kręcąc się w barwach zorzy…

   / Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Świat jak mydlana bania/

   … a jednak jest przepiękny! Takie słowa, Edwardzie, wprost zachwycają, bo są rzetelne i oddają prawdę o naszych czasach. Mam takie same obserwacje i również w tej rzeczywistości nie czuję się zbyt dobrze. Gdzieś zagubiły się elementarne wartości, a w mediach to już zdecydowanie nie sposób się ich doszukać, miałko, miałko, miałko… To nie są programy dla ludzi myślących, poszukujących dobrej rozrywki, a nie każdy zamierza zniżyć się do tego, co nam serwują, dlatego uciekam w ten piękniejszy świat poezji, literatury, teatru, ale to nie jest popularne. Inne „piękno” jest dziś w cenie. Gdybym założyła blog o gotowaniu, byłoby to znacznie cenniejsze dla wielu niż poetycka strona, niż wydane tomiki poezji i nie myślę tylko o wybranych kręgach społecznych czy zawodowych… Oczywiście, zdarzają się jeszcze wspaniałe, twórcze osoby, między innymi takie, jakie miałam okazję spotkać podczas dwóch wieczorów poetyckich w Krakowie, w przeuroczym Dworku Białoprądnickim, ale nie jest to powszechne. Tym bardziej dziękuję za zrozumienie moich niepopularnych myśli, mojego przesłania. Dziś bardzo trudno trafić do ludzi poprzez literaturę, dobry film, czy teatr i to jest smutna strona naszej rzeczywistości. Przesyłam wiosenne serdeczności…

Dodaj komentarz