Trzeci Maja…

Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj…
/ Mazurek 3 Maja /

Nie zapomnimy mądrości i chwały
naszych Praojców, odzianych w historię,
choćby kamienie ciskano pod nogi
zapamiętale.

Tam, gdzie majowa ścieli się dolina,
Sejm Czteroletni wiódł zacięte spory,
prastare wierzby dobrze pamiętają
muzykę myśli.

Hugo Kołłątaj wraz z mężami stanu
nowe oblicze kraju wykreował,
by Trzeci Maja zapisał się w dziejach
mocną literą.

Na tej arenie poplątanych zdarzeń
nić jasnych myśli wzięła swój początek
i wydziergała znakomite dzieło
chlubę narodu.

Z chaosu powstał rząd nasz jednolity,
wzniósł się na nowo jak Feniks z popiołów,
wespół z wolnością, która zajaśniała
w majowym słońcu.

A dzień niezwykły uczcili artyści,
swe uwielbienie po wieki oddając
w obrazach, nutach i oddanych myślach,
po wszelkie czasy.

Dziś inne sprawy dochodzą do głosu,
o tym, co ważne niewielu pamięta.
Arena dziejów zmieniła oblicze,
zgubiła świętość.

Autor

T.M.T

Według horoskopu celtyckiego jestem Jaśminem… jak wszyscy urodzeni pomiędzy 1 a 14 maja… / Zgodnie z horoskopem Majów jestem Szafirem… jak wszyscy urodzeni pomiędzy 23 kwietnia a 12 maja… Jestem numerologiczną Trójką. Według horoskopu solarnego, kto urodził się dnia 7 maja, nie sprzeniewierza się swym ideałom…

2 komentarze do “Trzeci Maja…”

 1. Witaj Tamaruś…
  Piękny wiersz i dla Polaków bardzo ważna data…3 Maja…
  Widzę w nim przegląd naszej historii dziejów od dawien dawna, w Twoich pięknych rymach…
  A jak jest dziś…ładnie napisałaś…arena dziejów zgubiła świętość…
  Pozdrawiam serdecznie Tamaruś…wszystkiego dobrego życząc…..

 2. Przyznam Tamaro, że ten Twój wiersz mnie zaskoczył !!! I to bardzo. Nie sadziłem bowiem, że Ty, poetka malująca swoimi pięknymi słowami, przede wszystkim piękno Natury, miejsc, które kiedyś odwiedziłaś, analizująca stan duszy człowieka, znajdziesz w swojej poezji miejsce, a w swoim sercu czas, na rozważanie o naszej przeszłości, o naszej historii. Jesteś wszak magistrem, nauczycielem literatury, języka ojczystego, piękna prozy i poezji naszych przodków. Ale , przecież ja wiem, a Ty Tamaro doskonale rozumiesz, że literatura, historia literatury, jest też historią naszego narodu. Szczególnie ostatnie strofa Twojego wiersza, skłoniła mnie do podzielnia się z Tobą, spojrzeniem jednego z największych znawców historii Polski, człowieka nie uwikłanego w nasze obecne spory, historyka wg. mnie całkowicie obiektywnego, w dodatku, a może przede wszystkim obcokrajowca, Normana Davisa.
  Oto co wyczytałem na kartach jednej z Jego książek w sprawie przez Ciebie poruszonej w tym pięknym wierszu.

  Kościelna Targowica,
  czyli katolicki patriotyzm w praktyce:
  9 maja 1794 r. wokół ratusza warszawskiego zebrał się kilkutysięczny tłum do którego przemawiał sekretarz Hugona Kołłątaja Kazimierz Konopka, nawołując do powieszenia zdrajców. Spośród dużej grupy aresztowanych wyselekcjonowano cztery osoby, … wśród nich biskupa Józefa Kossakowskiego, który – jak wspomina sam Jan Kiliński – sfajdał się przy aresztowaniu. Następnie przewieziono go z wieży prochowni do ratusza. „Biskup Kossakowski ze spuszczonymi oczami przechodził szeregi ludu.
  „Na parterze ratusza odbył się sąd w towarzystwie podnieconego ludu, który zaglądał do sali przez okna. Zarzut pierwszy mówił, że oskarżeni „zupełnie i całkowicie na usługi potencji zagranicznej obcej rosyjskiej zaprzedali się”, a niektórzy z nich pobierali od dworu rosyjskiego pensje. Znaleziono kwity podpisane przez biskupa Kossakowskiego, że wziął od ambasady rosyjskiej dwukrotnie pieniądze. Kolejne oskarżenie głosiło, że przystąpił do konfederacji targowickiej, trzecie, że był współtwórcą sejmu grodzieńskiego – inaczej zwanego „sejmem hańby” – ratyfikującego przez Polskę II rozbiór Polski.
  Po zakończeniu sejmu hańby w Grodnie, uczczono II rozbiór Polski mszą świętą o godz.9:00 i podziękowano Panu Bogu uroczystym Te Deum.
  Czy czczenie dzisiaj mszami rocznic Konstytucji nie jest szczytem bezczelności ze strony Kościoła?
  Kossakowski wziął od Rosjan 4 tys. dukatów w złocie za skaptowanie 60 posłów. Zarzut czwarty oskarżał postawionych przed sądem o bezprawne przywłaszczenie sobie różnych tytułów w Rzeczpospolitej. W czasie procesu – pewien bezkarności – przyznał się do wszystkiego. Na pytanie dlaczego podpisał rozbiór Polski, odpowiedział bezczelnie: „Dlategom podpisał abym pieniądze wziął”.
  Pytany co ma na swoją obronę, oznajmił: „Osoba każdego biskupa święta jest i nietykalna.”
  Na koniec ogłoszono wyrok skazujący wszystkich obwinionych na śmierć przez powieszenie. Wyrok ogłoszono ludowi, który zareagował entuzjazmem i oklaskami. Zawieziono Kossakowskiego do kościoła Bernardynów, aby zdjąć z niego święcenia kapłańskie. Kiedy prowadzono go do szubienicy, tłum szarpał go, bił, pluł na niego, zdzierał z niego odzienie ale biskup na to nie reagował. Krzyczał za to przez całą drogę że obok niego zawisnąć powinni inni. Wspomniał biskupa płockiego Szembeka, biskupa poznańskiego Okęckiego i prymasa Polski Michała Poniatowskiego. Niektórzy twierdzą, że domagał się powieszenia króla, którego i tak potem powieszono ale symbolicznie, zawieszając jego portret na szubienicy. Fizycznie nie zdążono gdyż zbiegł już do Rosji. Prowadzony na szubienicę miał okazję oglądać wiszących już innych targowickich zdrajców. Źródła zgodnie twierdzą, że pod szubienicą rozebrany został do samej bielizny. Kitowicz twierdzi, że brudnej – czyżby szewc Kiliński nie zmyślał? Reakcją tłumu po wykonaniu wyroku – przed kościołem św.Anny, tuż przy samym placu zamkowym – były śmiechy, wystrzały, brawa, okrzyki „Vivat!” i „niech żyje rewolucja!” Stanisław August przerażony pisał do Kościuszki, że na ulicach stolicy słyszy się piosenkę, w której padały słowa:
  „My, Krakowiacy nosiem guz u pasa,
  Powiesiem sobie króla i prymasa.”

  Kolejny dzień akcji rozpoczęto w nocy z 27 na 28 czerwca 1794 r. kiedy to przed pałacem prymasa postawiono szubienicę. Jej widok – mówi jedna z wersji – miała przyprawić prymasa o takie przerażenie, że umarł. Inna opowiada, że rodzina królewska w zaistniałej sytuacji postanowiła ułatwić krewnemu godną śmierć i podała mu truciznę. Lud Warszawy podsumował to wierszykiem:”książę prymas zwąchał linę,wolał proszek niż drabinę.”I jeszcze jeden nagrobkowy wierszyk:

  „Najpierwsze w Polsce posiadał honory,
  Zdzierał kościoły, przedawał klasztory.
  Rozpustnik, marnotrawnik, zdrajca swej ojczyzny,
  by uszedł szubienicy, zginął od trucizny”.

  Mówi się też, że król dał zażyć bratu tabaki, od której ten umarł w kilka dni, albo, że zjawił się u niego Kościuszko z dowodami zdrady i zostawił mu truciznę, którą ten zażył. Dowodami tymi były listy przejęte przez powstańców jakie słał prymas do wojsk pruskich atakujących Warszawę wskazując im słabe punkty w obronie stolicy.
  Po Warszawie krążyła też pogłoska, że książę prymas uciekł, więc obawiając się rozruchów wystawiono zwłoki na widok publiczny. Twarz zmarłego była już bardzo obrzękła, wobec czego przykryto ją zielona chustą, jednak mógł ją podnieść każdy odwiedzający. Jak pisze Rymkiewicz: „Mogła to zrobić każda k..rwa zza Żelaznej bramy.”
  Rankiem tego samego dnia w innym miejscu Warszawy, pod pałacem Brühla w którym był więziony biskup wileński Ignacy Massalski, pojawiło się pospólstwo, którego liczbę oceniano na od kilkuset osób do kilku tysięcy. Straż w obliczu napierającego tłumu dała drapaka i lud stolicy wdarł się do więzienia. Massalski się opierał więc go bito pięściami po głowie i poganiano. Że nie było pod ręką sznura powieszono go bez sądu na końskich lejcach od stojącego w pobliżu wozu.
  Na pierwszym sejmie rozbiorowym w 1773 roku poparł organizatorów, biskupa Ostrowskiego i biskupa Młodziejowskiego, wygłaszając wówczas płomienną mowę po której zyskał miano „czwartej potencji rozbiorowej”. Targowiczanin zwalczający reformy i Konstytucję 3 maja. Człowiek rosyjskiego ambasadora Sieviersa, któremu pomagał w doborze posłów, a nawet nakłaniał do ich terroryzowania podczas rozbiorowego „sejmu hańby” w Grodnie, którego był organizatorem i gdzie wygłosił mowę „o nieograniczonej ufności we wspaniałomyślność cesarzowej.”
  Massalski był namiętnym karciarzem i w ostatnich dwóch latach swego życia przegrał w karty ok 100 tys. dukatów, równowartość 350 kg złota! Kolejny targowiczanin i współorganizator „sejmu hańby” biskup chełmski Wojciech Skarszewski został skazany za zdradę prawomocnym wyrokiem sądu, lecz szubienicy uniknął, bo Kościuszko szantażowany przez Kościół klątwą i błagany przez dwie kochanki biskupa (wg gen. Zajączka) – zamienił zdrajcy stryczek na dożywocie. Ostatecznie do ułaskawienia przekonał Kościuszkę jego przyjaciel Julian Ursyn Niemcewicz, do którego drogę znalazł nuncjusz. Po zajęciu Warszawy przez Rosjan zdrajca wyszedł na wolność i wrócił do Chełma na swój stołek biskupi, mimo, że nie miał już święceń, bo mu je publicznie zdjęto przed planowaną egzekucją. Nie przeszkadzało to jednak potem papieżowi aby już w Królestwie Kongresowym nadać mu arcybiskupstwo warszawskie i godność prymasa „Kongresówki”, uprzednio likwidując w roku 1796 nuncjaturę apostolską w Polsce. Nie była już potrzebna. Polscy biskupi katoliccy wraz z watykańskimi nuncjuszami i rosyjskimi ambasadorami doprowadzili do rozbiorów Polski.
  A dziś bezczelnie uważają się za obrońców Polski. Pilnują aby „ich zasługi dla Polski” nie były nigdzie upubliczniane i co raz mniej na szczęście im się to udaje. Mocno wybielają historię wciskając ludziom o rzekomych swych zasługach dla kraju i zbawiennej wręcz roli dla przetrwania polskości podczas rozbiorów. Na domiar wszystkiego Kościół chcąc zamaskować swój rzeczywisty stosunek do konstytucji, bezczelnie w dniu 3 maja ustanowił święto Maryi królowej Polski! A może to nie było po to, ażeby zamaskować, tylko po to ażeby po likwidacji Polski i jej królów nasz kraj miał choć wirtualną ale za to nieśmiertelną i przede wszystkim kościelną monarchinię?
  Sejm Wielki chcąc pomóc przełknąć tę bardzo gorzką dla Kościoła pigułkę jaką była dla nich niewątpliwie Konstytucja podjął decyzję o ufundowaniu budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Kościół udupił Konstytucję a teraz domaga się realizacji ówczesnej uchwały sejmu. Oto obraz Polskiego Kościoła. ”

  Może to i zbyt przydługi wypis z rozważań Normana Davisa o historii naszego Narodu, w tym przypadku o Konstytucji 3-go Maja. Ale przecież rolą Nauczyciela jest przedstawianie swoim uczniom nie tylko ” okrojonej ” historii, ale realnych faktów …. i uczenie ich, jakie wyciągać z przeszłości wnioski.
  Ja Tamaro miałem w Liceum Wielkiego Nauczyciela języka polskiego, który zarazem był nauczycielem historii … niezapomniany prof. Piotrowski.
  I w czasach, gdy uczęszczałem do Liceum ( lata 60-te ), gdy była swego rodzaju cenzura na niektóre fakty, On wyjaśniał przyczyny i konsekwencja faktów wówczas absolutnie nie poruszanych w innych Liceach ( przekonałem się o tym na studiach dopiero i w czasie wielu lat pracy zawodowej, rozmawiając na te tematy z wieloma moimi rówieśnikami z terenów niemal całej Polski ) np. o pakcie Ribbentrop – Mołotow, o Rzezi Wołyńskiej, o XX Zjeździe KPZR, o liście 34, firmowanym przez Pawła Jasienicę … i innych. O czym moi rówieśnicy dowiadywali się dopiero w latach 90 – tych i słuchali tego z otwartymi buziami.

  Moje serdeczne pozdrowienia dla Ciebie Tamaro …

  http://s7.directupload.net/images/130821/9ju3n9td.swf

Dodaj komentarz