Plitwickie Jeziora… w świecie niekończącej się baśni!

/ Park Narodowy Jeziora Plitwickie powstał w 1949 roku, od 1979 znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Jeziora Plitwickie położone są na wysokości od 483 – 639 m n.p.m., wśród górzystego, lesistego terenu. Wiele, wiele lat temu, kiedy nie było tutaj drewnianych kładek, mostków, schodków, podestów, śmiałkowie, przemierzający niegdyś te dziewicze tereny, nazwali je „cudownym ogrodem diabła” i może nie bez racji, choć ja określiłaby to inaczej… ziemski Raj! /

Na krawędzi urwiska zetknęły się światy…
Ten realny z niezwykłym, bo utkanym z marzeń,
gdzie turkusowe suknie oblekła natura,
zatapiając jej w toni własnych niedowierzeń.

Odmęt pyszni się blaskiem, wykradzionym słońcu,
nad nim kaskada kropel, skrzących się w przestworzach,
a wokół skalne ściany, lśniące czystą bielą,
zapatrzone w toń jezior, pozostają w lożach.

Cisza, jakby świat zasnął, zachłyśnięty pięknem,
nawet wiatr zadumany, pośród skał się schował,
a rozbiegane myśli przystanęły w pędzie,
jakby chciały w tym pięknie ślady wyhaftować.

Wszystko wokół zamarło pod urokiem skarbu
który pośrodku lasów dawno się rozgościł,
a jest jak myśl daleka spośród sennych marzeń,
co w tej przejrzystej toni miejsce sobie mości.

Tym baśniowym królestwem dzielnie rządzi woda,
w postaci niezliczonych kaskad i strumieni,
które spadają w przepaść bez żadnego szwanku,
by znów ożyć i tańczyć w niezwykłej przestrzeni.

To istny wodny teatr jednego aktora,
który przeróżne role dla siebie dobiera,
z turkusu, bieli w huku przywdziewa kostiumy,
gdy w słońcu się przegląda, świat cały zamiera…

Autor

T.M.T

Według horoskopu celtyckiego jestem Jaśminem… jak wszyscy urodzeni pomiędzy 1 a 14 maja… / Zgodnie z horoskopem Majów jestem Szafirem… jak wszyscy urodzeni pomiędzy 23 kwietnia a 12 maja… Jestem numerologiczną Trójką. Według horoskopu solarnego, kto urodził się dnia 7 maja, nie sprzeniewierza się swym ideałom…

2 komentarze do “Plitwickie Jeziora… w świecie niekończącej się baśni!”

 1. Witaj Tamaruś…

  Piękna przyroda opisana w ślicznym wierszu…Plitwickie Jeziora…w krainie baśni….Przewaga ciszy dominuje w tym pięknym krajobrazie…a następne piękno daje woda z przebogactwem kolorów, od Turkusu do bieli…i świat cały zamiera w podziwie tego piękna…
  Dziękuję za wrażenia jakie mi dałaś, kiedy czytam ten wiersz…

 2. Moja najmilsza poetka !!! Wspaniała osoba i wielbicielka piękna przyrody !
  ” Tym baśniowym królestwem dzielnie rządzi woda,
  w postaci niezliczonych kaskad i strumieni,
  które spadają w przepaść bez żadnego szwanku,
  by znów ożyć i tańczyć w niezwykłej przestrzeni.”
  Pięknie ! Bardzo pięknie ! Twoja wrażliwość na piękno Natury, na cudowności przyrody jest dla mnie …. takim lekiem na całe zło !
  Ty Tamaro widzisz piękno tam, gdzie wielu go nie zauważa, Ty potrafisz to opisać i innym pokazać. Ciebie zachwyca i urok na Ciebie swoisty rzuca zwyczajny wodospad, Ty słyszysz muzyką w szumie wody, Ty widzisz jak poszczególne krople tańczą !
  ” To istny wodny teatr jednego aktora,
  który przeróżne role dla siebie dobiera,
  z turkusu, bieli w huku przywdziewa kostiumy,
  gdy w słońcu się przegląda, świat cały zamiera…”
  Niby zwyczajne zjawiska przyrody ubierasz w piękne kolory, zachwycasz się grą światła, dostrzegasz turkus i biel i …. na moment przystajesz i sama sobie pytanie zadajesz …. Czyż może być aż tak pięknie ?
  Ale aby to dostrzec trzeba mieć duszę poety, trzeba mieć wrażliwość nie tylko kobiety ale wrażliwość człowieka dostrzegającego piękno w liściach zielonych majem, w porannych kroplach rosy na trawie, w krawędzi urwiska, w szarym zwyczajnym kamieniu obmywanym przez strugi wody.
  Ciebie musi boleć złamana gałązka na przydrożnym drzewie, a zachwycać biedronka przysiadająca na jego kikucie, Ciebie musi zachwycać zielona żabka znad brzegu stawu, a martwić los innych, które do niego dojść nie mogą bo bliska droga jest przeszkodą narażająca je stres i kalectwo nawet.
  Jesteś taką moją bratnią duszą …. bo ja przez czas czytania tego wiersza twoimi oczami patrzyłem na piękno przez Ciebie oglądane. A dla mnie to właśnie piękno jakie daje nam Natura jest najcenniejsze … kocham je, doceniam, szanuję i jak tylko mogę zwracam uwagę innym na konieczność poszanowania tych drów Natury.
  W Tobie spotkałem osobą o podobnym spojrzeniu na świat, o docenianiu podobnych wartości …. Tylko TY Tamaro tak pięknie o tym pisać potrafisz, uwieczniasz to i w swoich tomikach poezji przekazujesz innym. W tym i mnie.
  Najserdeczniej dziękuję …za to, ze Twoja stronka istniej, że po tak długim czasie powróciłaś do niej, że dzielisz się też ze mną swoją poezją …. i najważniejsze, że podobnie jak ja postrzegasz świat !

  Pozdrawiam najserdeczniej i pięknych wiosennych dni życzę …. a także odwiedzenia tego lata, w czasie tych wakacji wielu miejsc przyciągających Twoje myśli zarówno swoją historią jak i pięknem przyrody a w innych miejscach architektury.
  Miej piękne dni.

Dodaj komentarz