Piękno

… Gdzie szukać piękna i jak je odnaleźć, jeśli nie będzie ono i droga naszą, i przewodnikiem w tej drodze? I jak opowiedzieć piękno, jeśli samo nie ukształtuje naszej mowy?
Ci, którzy skrzywdzeni są i zranieni, mówią: Piękno jest łagodne i dobre /…/
Ci, którzy gniewu są pełni, wołają: O nie! Piękno znajduje się w mocy i lęku. Gdy podczas burzy drży ziemia pod stopami i niebiosa nad głową naszą.
Utrudzeni i zmęczeni powiadają: Piękno jest utkane z szeptu. Ono opowiada nasze dusze. Głos jego oddaje cichość życia naszego, niby światełko ledwo tlące się i całe w lęku przed nadchodzącym mrokiem.
Niespokojni zaś wołają: Słyszeliśmy głos piękna! wśród szczytów gór wołało. A wołanie to budziło tętent kopyt, trzepot skrzydeł i ryk lwa.
Nocą mówią strażnicy miasta: Piękno rodzi się w pierwszym promieniu świtu. A w czas południowy mówią wędrowcy: widzieliśmy piękno. Ono już z okna zachodu pochyla się nad ziemią / … /
A w letni upał powiadają żniwiarze: Widzieliśmy piękno. Tańczyło wśród liści jesiennych, w jego włosach iskrzył się pierwszy śnieg.
Tak mówicie o pięknie. Ale zaprawdę nie opowiadacie piękna, ale pragnienia niezaspokojone. A piękno to nie pragnienie /… / To raczej serce płonące. To dusza zaczarowana. Nie może być ani wytęsknionym krajobrazem, ani pieśnią upragnioną.
To raczej obraz trwający pod zamkniętymi powiekami, to pieśń słyszana przez uszy zamknięte /…/ To raczej ogród ciągle kwitnący. To gromada aniołów w locie nieustannym.
O. ludzie miasta Orfalez! Kiedy życie odsłania wieczyste oblicze swoje, piękno jest jako życie…

Autor

T.M.T

Według horoskopu celtyckiego jestem Jaśminem… jak wszyscy urodzeni pomiędzy 1 a 14 maja… / Zgodnie z horoskopem Majów jestem Szafirem… jak wszyscy urodzeni pomiędzy 23 kwietnia a 12 maja… Jestem numerologiczną Trójką. Według horoskopu solarnego, kto urodził się dnia 7 maja, nie sprzeniewierza się swym ideałom…

Jeden komentarz do “Piękno”

Dodaj komentarz